Sport

FCM – Unirea Brânceni 1-0. Un meci care s-a vrut derbi, câştigat de FCM Alexandria!

FCM pag1Sâmbăta trecută, pe stadionul Municipal din Alexandria, s-a jucat unul din cele mai aşteptate meciuri ale acestei perioade din campionatul Ligii a 4-a, între FCM Alexandria şi Unirea Brânceni. Vremea însorită a adus în tribună mai mulţi spectatori decât de obicei, însă o parte au venit de la Brânceni, cu toţii sperând să vadă un spectacol fotbalistic peste Liga a 4-a. Numai că, în prima repriză, gazdele au condus jocul, în timp ce nechipa oaspete n-a făcut decât să fie un partener bun de competiţie. Cosmin Căpăţână şi Leo Brânceanu au avut marile  ocazii ale primei reprizei, însă omul jocului a fost portarul Cristică Iosif, care a blocat două situaţii clare. Totuşi, a venit şi golul, după un corner, mingea fiind respinsă, iar Căpăţână a trimis în forţă, din 8 metri (28). În repriza secundă, Unirea Brânceni a ieşit mai mult la joc, alexăndrenii cedând deliberat (sau nu?!) mijlocul terenului. În condiţiile unei presiuni permanente a oaspeţilor, au apărut două mari ocazii ale gazdelor (Florin Radu şi Cristi Pârjolea), ambele apărate de acelaşi Iosif. Au existat şi două ocazii ale celor din Brânceni, cea mai mare fiind a lui Nelu Bucă, respinsă cu piciorul de portarul Olteanu. În final a rezultat o victorie normală şi fără dubii a alexăndrenilor, care au “păcătuit” prin faptul că n-au tranşat meciul în prima repriză, însă s-au desprins în clasament, după remiza echipei din Videle.

Despre arbitraj, deşi a fost o brigadă cu experienţă (Marian Pană, Mircea Orbuleţ, Iulian Radu – Bucureşti), n-a rupt deloc gura târgului; greşeli simple, decizii ciudate şi un stil alambicat al arbitrilor, aşa se poate defini modul în care s-a prezentat brigada bucureşteană de sâmbăta trecută. Totuşi, în min. 88, când a arătat cartonaş roşu lui I. Grosu (de la oaspeţi), pentru comportare violentă, decizia a fost cât se poate de corectă.

– FCM Alexandria – Unirea Brânceni 1-0 (Cosmin Căpăţână 28). FCM Alexandria: F. Olteanu, O. Preda, I. Dragu, B. Sitaru, A. Olteanu, R. Slobozeanu, M. Penescu, L. Brânceanu, F. Radu, A. Marin (58 S. Mândru), C. Căpăţână (82, C. Pârjolea); antrenor Romulus Ciobanu, delegat Constantin Miruţă. Unirea Brânceni: C. Iosif, G. Popa (70 D. Zamfir), C. Dana, G. Dinu, I. Grosu, S. Bucă, M. Mitran, C. Păun (62 F. Răuţă), C. Paţe (46 A. Roman), C. Desculţu, N. Bucă; antrenor Cosmin Dana, delegat Valentin Comănescu.