Sport

Baschetbalistele, eliminate de Sepsi Sf. Gheorghe

Echipa feminină de baschet CS Baschet Teleorman Alexandria a pierdut al doilea meci din play-off, din faza sferturilor de finală ale Ligii Naționale. Fetele conduse de Mădălin Piperea și Călin Voicu au cedat în jocul cu Sepsi Sf. Gheorghe, pe teren propriu, cu scorul de 85-75 (27-25, 16-14, 21-15, 21-21). În pofida unui efectiv foarte restrâns, echipa noastră a rezistat bine în fața valoroasei adversare, care este campioană en-titre. Banca de rezerve, foarte scurtă, a făcut ca latura fizică să fie cea principală în partea a doua a meciului, astfel că acele 4 puncte ecart pe tabela de marcaj, la pauza mare, nu au mai putut fi recuperate.

Iată lotul utilizat de echipa noastră: Shanita Arnold (7 puncte, 2 recuperări și 10 pase decisive), Georgiana Voicu (integralistă, 14 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive și 2 capace), Mihaela Mihai, Sattoria Rule (integralistă, 23 de puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive, o intercepție), Alina Podar, Megan Mullings (21 de puncte, 5 recuperări, o pasă decisivă, 2 intercepții), Ivana Grbic (10 puncte și 4 recuperări). Au mai fost înscrise pe raportul oficial de joc: Lorena Candoi, Iulia Enache, Giulia Dușman, Teodora Manea și Lorena Țone.

Obiectiv vorbind, trebuie să recunoaștem că, la momentul actual și cu aceste resurse, nu se poate mai mult. Sepsi Sf. Gheorghe s-a impus în serie cu scorul general de 2-0 și s-a calificat în semifinalele competiției. Nu mai este nevoie de disputarea meciului decisiv.

CSBT Alexandria va continua traseul competițional, în turneul de consolare pentru locurile 5-8. Formația noastră va evolua în semifinalele play-out, contra celor de la Phoenix Galați, după sistemul două din trei, cu primul meci în deplasare, pe 7 aprilie. Gălățencele au cedat în două meciuri, în sferturile de finală, contra celor de la Olimpia CSU Brașov, cu scorurile de 74-72, în deplasare, respectiv 96-75 acasă. (Cristi Frisk)