Cinci reprezentanți ai angajaților de la Donau Chem s-au întâlnit, miercuri, cu Liviu Dumitrașcu, prefectul județului Teleorman, pentru a-l informa pe reprezentantul Guvernului în teritoriu despre nemulțumirile pe care le au și care, de trei zile, îi țin în stradă. Au luat parte la discuții și directorii Inspectoratului Teritorial de Muncă și Direcției de Sănătate Publică, precum și comisarul șef al Gărzii de Mediu.
Angajații Donau Chem reclamă, pe lângă faptul că nu și-au primit salariile încă din luna noiembrie, o serie de nereguli în combinatul chimic, de la lipsa echipamentelor, lipsa utilităților, lipsa materialor de protecție împotriva SARS-CoV-2, mai ales în contextul în care au fost confirmate cazuri de COVID-19 în combinat, până la faptul că ar exista unele defecțiuni la stația de amoniac. Prefectul județului a precizat că, referitor la sesizarea privind defecțiunea la stația de amoniac, a făcut deja o solicitare către Inspectoratul pentru Situații de Urgență Teleorman, pentru efectuarea unui control la combinat, în vederea verificării celor reclamate de reprezentanții angajaților. De asemenea, spune Liviu Dumitrașcu, echipe mixte ale Insituției Prefectului și instituțiilor abilitate, respectiv Inspectoratul Teritorial de Muncă, Direcția de Sănătate Publică și Garda de Mediu, au efectuat deja controale pentru a verifica sesizările angajaților.
Mai mult, spune prefectul județului, o ședință a Comisiei de Dialog Social va avea loc pe 9 februarie, când sunt așteptați să participe la discuții și reprezentanți ai conducerii combinatului, dar și ai administratorului special (ținând cont că firma este în insolvență de câțiva ani), reprezentanți ai angajaților, dar și ai instituțiilor abilitate, respectiv Inspectoratul Teritorial de Muncă, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă, Garda de Mediu, Inspectoratul pentru Situații de Urgență și Direcția de Sănătate Publică.
Protestele au început, la combinatul de la Turnu Măgurele, încă de luni, când câteva zeci de persoane s-au adunat în fața clădirii de birouri pentru a-și striga nemulțumirile. Mai mult, conducerea combinatului și-a dat demisia, marți, iar pe poarta societății a fost pus lacătul.


















