Eveniment

Mai multe localităţi din judeţ au fost afectate de grindină și ploi

Reprezentanţii Direcţiei pentru Agricultură şi Dezvoltare Rurală (DADR) Teleorman au precizat că au fost afectate culturile din mai multe localități teleormănene. Județul a fost afectat de grindină și în aprilie, și în mai. Pe lângă căderile de grindină care au afectat culturile agricole, agricultorii teleormăneni au avut de suferit și de pe urma căderilor de precipitații din ultimele săptămâni.

Comisiile de specialitate de la nivelul judeţului au centralizat situaţia, în Teleorman fiind afectată o suprafaţă de peste 34 300 de hectare de culturi.

Din totalul culturilor calamitate, aproape 20.000 de hectare sunt culturi de cereale, peste 13.000 de hectare sunt sunt culturi de plante tehnice, iar 300 de hectare sunt culturi de legume. Suprafeţele calamitate au fost identificate și pentru acestea au fost întocmite procese verbale de constatare, situația centralizatoare fiind trimisă Centrului Operativ pentru Situatii de Urgență din cadrul MADR. (C.P.)

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.