Sport

Liga naţională de baschet – Baschetbalistele din Alexandria au coborât pe locul 7

Înfrângerea din jocul cu liderul Sepsi Sfântu Gheorghe a fost a 7-a în acest sezon pentru Baschet CST Alexandria. A fost un joc în care publicul alexăndrean a putut urmări una din cele mai puternice echipe din baschetul românesc în ultimii ani – modul în care Sepsi a dominat jocul în primul sfert a demonstrat că merită din plin poziţia fruntaşă în clasament, o echipă care are în componenţă jucătoare ce pot evolua oricând la echipe de top din Europa. Siguranţa cu care jucătoarele antrenorului de origine bosniacă Zoran Mikes au evoluat în faţa publicului alexăndrean a lăsat senzaţia că nu pot pierde meciul, chiar dacă gazdele ar fi prins o zi mai bună. Totuşi, cu un sfert patru câştigat şi un egal în perioada a doua a meciului, alexăndrencele au satisfacţia că au contribuit la reuşita jocului de sâmbătă seara. Un meci în care, conform statisticilor, echipa din Sfântu Gheorghe a câştigat (72-57) la toate capitolele, atâta timp cât a jucat la capacitate maximă.

Un ultim rezultat al etapei a 18-a, joc disputat duminică (Olimpia CSU Braşov – Nova Vita Târgu Mureş 95-46) a coborât pe BC-CST Alexandria pe locul 7 în clasament, care acum arată astfel: