Sport

Liga a 4-a, etapa a 2-a. Unirea Brânceni trece în frunte, după victoria clară cu VN Olteni!

Etapa a 2-a a sezonului în Liga a 4-a, disputată sâmbăta trecută a fost una mult mai interesantă decât precedenta, deoarece a arătat care echipe au într-adevăr forță să ducă mai departe lupta pentru o clasare pe podium. Derbiul zilei, dintre Unirea Brânceni și VN Olteni s-a terminat cu o victorie categorică a gazdelor, care au marcat de cinci ori, iar Rapid Buzescu a trecut fără probleme de echipa din Botoroaga. Unul din cele mai spectaculoase jocuri s-a disputat la Seaca, unde Voința Saelele s-a impus cu 2-1, după ce a marcat golul victoriei în primul minut de prelungiri, astfel că rămâne în lupta pentru titlul județean. Supriza startului de sezon este Avântul Bragadiru, echipă care a câștigat deplasarea la Botoroaga (acolo unde s-a jucat meciul cu ACS Drăgănești Vlașca), și este a doua echipă cu punctaj maxim, în timp ce Unirea Țigănești a câșigat, scontat de altfel, la Siliștea. În celelalte două jocuri, echipele din Plosca (primul joc al sezonului pentru Astra) și Orbeasca au câștigat jocurile disputate, astfel că patru jocuri au revenit gazdelor, iar celelalte trei au fost câștigate de oaspeți, înscriindu-se în total 30 de goluri (o medie de 4.28 goluri/meci.

Rezultatele complete ale etapei a 2-a în Liga a 4-a județeană au fost:

– Unirea Brânceni – Viață Nouă Oteni 5-1 (Latu, Dumitrescu 2, Desculțu, G. Popa / Mitală);

– Rapid Buzescu – Ajax Botoaroaga 4-0;

– ASC Seaca – Voința Saelele 1-2;

– Atletic Orbeasca – Metalul Peretu 2-0;

– ACS Drăgănești Vlașca – Avântul Bragadiru 2-4 (Matei, Călugăreanu / Olteanu, Trestenicu 2, Dincă);

– Astra Plosca – CS Nanov 5-1;

– Tineretul Siliștea – Unirea Țigănești 1-2;