Sport

Liga a 3-a etapa a 12-a. Meci de infarct la Roșiori, FCM continuă să dezamăgească prin rezultate

A fost o etapă dificilă pentru echipele teleormănene din Liga a 3-a, însă fiecare a reușit să scoată în final câte un punct. Mai grav este faptul că la FCM Alexandria se adâncește criza de rezultate și, mai nou, lipsa de eficacitate în fața porții adverse, iar remiza albă de sâmbăta trecută se datorează lipsei de idei la finalizare și a “sângelui rece” a atacanților. Remiza cu Atletic Bradu, altfel o echipă care a arătat că este pe merit în plutonul fruntaș, deși mai mult de jumătate din joc n-a pus probleme alexăndrenilor, a fost exact jocul pe care FCM-ul l-a arătat la Mioveni săptămâna anterioară și același joc fără nerv de la Podari.

În aceeași rundă, Sporting Roșiori a jucat (până la urmă, protestul s-a materializat doar prin forma de protest “grevă japoneză”) contra unui adversar dificil, Voluntari II, iar stările de spirit ale roșiorenilor au fost din cele mai oscilante. Au condus la pauză, s-au văzut egalați după un sfert de oră din repriza secundă, apoi oaspeții s-au desprins la 4-1 în zece minute, pentru ca în ultimele minute să fie o cursă de urmărire a roșiorenilor, care au egalat în ultimul minut de joc!

După aceste rezultate de egalitate, Sporting rămâne pe locul 2 în clasament, în timp ce FCM  coboară pe locul 8 și, cu -3 la adevăr, este mai aproape de zona retrogradării decât de locurile fruntașe!

Rezultatele etapei a 12-a în Liga a 3-a, seria a 3-a:

• ACSO Filiaşi – ACS Şirineasa  2-0 (Alexandru Fotescu 21, 51);
  • FC Aninoasa – SCM Piteşti  1-1 (Alin Neguţ 67 / Andrei Panait 44);
  • Steaua Bucureşti II – Urban Titu  2-1 (Robert Vâlceanu 2, Cristian Onţel 69 / Ionică Marinică 62);
  • FCM Alexandria – Atletic Bradu 0-0;
  • CS Podari – CS Mioveni II 1-2 ( Neacşu 1 / Ed. Neacşu 17, Alexandru Şorican 36);
  • Sporting Roşiori – FC Voluntari II  4-4 (Mădălin Pâslaru 20, Dănuţ Ivănică 80, Ion Sitaru 85, Cosmin Călin 90 / Ad. Voicu 62, C. Costache 63, Raphael Stănescu 66, Lapteş 75);
  • Flacăra Moreni – CS U Craiova II 0-0;