La finalul lunii septembrie a anului curent, proiectul de lege cu mare impact asupra irigaţiilor nu a putut fi adoptat de plenul Parlamentului din cauza lipsei aleşilor puterii şi a abţinerii celor din PNL. Proiectul viza adoptarea OUG nr. 79/2013 privind Legea îmbunătăţirilor funciare, la care deputaţii au adus modificări substanţiale solicitate chiar de către Ministerul Agriculturii, care a iniţiat OUG.
Referitor la modul în care aleşii liberali au ales să se poziţioneze în ce priveşte votul pe Legea irigaţiilor, deputatul ALDE Ică Florică Calotă, de altfel membru în Comisia de agricultură, a ţinut să critice atitudinea foştilor săi colegi.
„Nouă, celor de la ALDE, nu ne prea place să criticăm alte partide. Dar, având în vedere că este vorba despre un subiect de interes, în special pentru un judeţ preponderent agrar cum este judeţul Teleorman, ne vedem nevoiţi să o facem. Pot să spun că, de mai bine de doi ani, se fac eforturi pentru implementarea Legii irigaţiilor. Prin adoptarea ei putem avea acces la nu mai puţin de 560 de milioane de euro pentru reabilitarea infrastructurii principale şi secundare din irigaţii, dar, se pare că reprezentanţii opoziţiei nu vor acest lucru, astfel că Legea irigaţiilor a picat la nouă voturi. Nu mi-a fost dat să văd, până acum, colegi parlamentari din rândul opoziţiei, care să roage reprezentanţii din arcul guvernamental să treacă legea, la votul căreia ei s-au abţinut pentru că aşa le-a cerut partidul”, a declarat deputatul ALDE Ică Florică Calotă. (Violeta Mocanu)
Cata grija are domnul Ica Calota,acest monstrul al pisciculturii romanesti. In urma cu 15-20 ani cand era director adj. la Directia Agricola si raspunzator de irigatiile dun Teleorman nici nu il interesa asa ceva.
Acum la ceasul pocaintei isi da seama cat a gresit si incearca sa-si recuperze greselile.