Sport

Fotbal feminin. Universitatea Alexandria a câştigat din nou

A treia victorie consecutivă pentru Universitatea Alexandria în acest sezon al Ligii 1 de fotbal feminin s-a înregistrat duminica trecută, la Roşiorii de Vede, acolo unde s-a disputat jocul din etapa a 3-a a campionatului. În această rundă, echipa pregătită de Călin Pistolea a jucat împotriva adversarelor de la Viitorul Reghin şi, la finalul celor 90 de minute, s-a impus cu scorul 2-0, prin golurile marcate în repriza secundă de tinerele sportive Silvia Necula şi Denisa Ceaptar. Deşi meciul a fost echilibrat, antrenorul Pistolea s-a arătat mulţumit de prestaţia echipei sale, care a reuşit, prin această victorie, să menţină punctajul maxim în clasament, dar şi să îşi ia o revanşă după rezultatele din sezonul precedent, când echipa din Reghin (judeţul Mureş) a câştigat ambele dispute cu echipa alexăndreană.

“Am făcut un joc bun, am început foarte curajos, chiar am avut ocazii de gol din primele minute, însă lipsa de experienţă a jucătoarelor s-a resimţit, noi ratând acele situaţii. Pe parcurs, fetele au căpătat încredere, cu ajutorul jucătoarelor mai experimentate, iar în repriza secundă am reuşit să şi marcăm de două ori, în urma unor acţiuni colective foarte bune. Pot spune că a fost o prestaţie convingătoare a echipei noastre”, a spus antrenorul Călin Pistolea despre jocul cu FCM Viitorul reghin, joc disputat la Roşiorii de Vede.

Rezultatele etapei a 3-a în seria I, Liga 1 de fotbal feminin:

– Armonia Dolheşti – CSM Paşcani 5-0;

– Selena SN Constanţa – Universitatea Galaţi 5-3;

– Real 2 Craiova – Măgura 2012 Bacău 2-0;

– Universitatea Alexandria – FCM Viitorul Reghin 2-0 (au marcat Silvia Necula 54, Denisa Ceaptar 78).