Sport

FCM Alexandria ratează victoria în ultimul joc!

Ultimul joc, ultima şansă pentru FCM Alexandria să salveze acest sezon, a fost valorificată doar pe jumătate de elevii lui Marian Botea. În disputa de la Voluntari, pe terenul unei echipe pretenţioase, cu orgolii, buget, dar fără victorie pe teren propriu în acest sezon, FCM Alexandria avea o misiune foarte dificilă, să-şi spele păcatele din turul de campionat. Începutul jocului a fost unul foarte echilibrat, alexăndrenii, mai prezenţi în jumătatea adversă, reuşind să aibă două ocazii, prin Dan Voicilă şi Ene, în timp ce gazdele abia au trecut cu mingea de centrul terenului. Pe fondul unui joc foarte echilibrat, completat de o vreme mohorâtă de toamnă târzie, nici una din echipe nu a reuşit să exceleze la capitolul spectacol, lucru pe care puţinii spectatori veniţi la cochetul stadion din Pipera (unde se joacă meciurile echipei din Voluntari!) l-au taxat verbal. Se îndreotqa jocul către un 0-0 la pauză, poate nemeritat de alexăndreni, prin prisma a ceea ce au încercat, dar norocos petru gazde; numai că, la ultima fază, F. Radu schimbă scurt cu Voicilă, centrarea acestuia pe lung, Ionel Lătea este acolo, preia scurt şi îl învinge pe portarul gazdelor (min. 45). Era un gol venit exact la momentul potrivit, după care s-a intrat la cabine. Florea Voicilă, conducătorul alexăndrenilor,a  mers la pauză la cabine unde a vorbit cu jucătorii, le-a cerut calm şi aceeaşi concentrare în partea secundă; Marian Botea, la rândul său, a simţit că trebuie să-şi liniştească jucătorii, pentru că, era evident, gazdele nu se mulţumeau cu rezultatul. Totuşi, după reluare trei mari ocazii ale FCM-ului, prin D. Ene (de două ori) şi D. Voicilă (bară), aveau să menţină fragilul avantaj pe tabelă pentru alexăndreni. Iar ocaziile se răzbună: în min. 71, o incursiune foarte bună în centrul defensivei alexăndrene, Celic iese la 8 metri, lateral stânga, este depăşit, centrare spre poartă, Lucan, presat de un adversar, încearcă să respingă, dar mingea trece linia porţi! Ce s-a întâmplat este destul de greu de spus: centralul Lilea (Piteşti) arată gol, dar asistentul Ionescu este cu steagul sus, pentru ofsaid! Presiunea gazdelor însă, completată de tensiunea acumulată, duc la un alt deznodământ, după ce arbitrul şi asistentul se consultă minute bune: gol pentru Voluntari. Iritare, pe bună dreptate, la FCM, care s-a văzut din nou în postura să fie nemulţumită de arbitraj, chiar dacă, la faza respectivă, iniţial, fusese avantajată de arbitri!

Până la final, deşi s-au arătat vreo 6 minute de prelungiri, nu s-a jucat mai nimic, gazdele au împins jocul în faţă, alexăndrenii au respins fără prea mari probleme atacurile, însă nici faze de poartă n-au mai reuşit. Totuşi, au obţinut o remiză meritată, scorul fiind puţin nedrept, prin prisma marilor ocazii din prima parte a reprizei secunde, însă gazdele au vrut măcar un punct, pe care l-au obţinut, în final. Să mai spunem doar faptul că, fairplay, după joc, fundaşul Floricel, altfel unul din cei mai buni alexăndreni din teren, a spus că “părerea mea că golul gazdelor a fost corect, chiar dacă se semnalizase ofsaid, a fost gol valabil. Că n-am ştiut noi să marcăm, asta este altceva, am ratat în acest sezon foarte mult şi cred că trebuie să ne revanşăm faţă de public, faţă de conducere, în partea a doua a capionatului!” Urmează o vacanţă, care nu se anunţă deloc liniştită, iar FCM Alexandria aşteaptă sărbătorile de iarnă destul de tensionată. Totuşi, a ratat victoria la Voluntari, dar a scos o remiză meritată!

– FC Voluntari – FCM Alexandria 1-1 (A. Voicu 72 / I. Lătea 45); pentru FCM Alexandria au jucat: L. Celic, D. Lucan, L. Floricel, O. Nicolae, L. Leu (87 M. Marin), I. Lătea, A. Pencea (80 M. Urucu), D. Bădănoiu, F. Radu (67 I. Voicilă), D. Voicilă (72 A. Matache), D. Ene.

Rezultatele complete ale etapei a 13-a, ultima a turului, în Liga a III-a, seria a 3-a, au fost:

– ACS Berceni – Viitorul Domneşti 2-0 (Fâşie ’25, A. Pătraşcu ’62);
– CS Tunari – CS Afumaţi 0-8 (Vlada ’23, 37, 70, V. Toma ’44, T. Lică ’55, Velicu ’12, G. Ungureanu ’82, Bernard ’84);
– Inter Clinceni – Progresul Cernica 2-2 (Al. Lungu ‘7, Pavelescu ’37 autog. / A. Enciu ’13, ’29);
– FC Voluntari – FCM Alexandria 1-1 (A. Voicu ’72 / Lătea ’45);
– CS Ştefăneşti – Concordia II Chiajna 2-0 (Slobozeanu ‘1, Damaschin ’49);
– CS Vişina Nouă – FC Caracal 0-0;
– CS Baloteşti a stat.

Clasament

1. ACS Berceni               12      10      2        0        26-4   32 (11)

2. CS Ştefăneşti              12      7        2        3        18-14 23 (5)

3. FC Caracal                  12      6        4        2        12-5   22 (4)

4. CS Baloteşti                12      6        2        4        14-11 20 (-1)

5. CS Afumaţi                 12      5        4        3        24-9   19 (4)

6. Inter Clinceni               12      5        3        4        15-16 18 (3)

7. Viitorul Domneşti        12      5        0        7        11-18 15 (-3)

8. Progresul Cernica        12      4        2        6        14-18 14 (-1)

9. CS Vişina Nouă           12      3        5        4        12-16 14 (-4)

10. FC Voluntari             12      2        5        5        9-13   11 (-10)

11. Concordia II Chiajna 12      2        3        7        11-20 9 (-12)

12. FCM Alexandria        12      2        3        7        13-23 9 (-9).

13. CS Tunari                 12      2        3        7        15-27 9 (-6)

Bogdan Pană

One Comment

1. faza cu ofside-ul s-a intamplat in min 66 pe atacul echipei voluntari si pe acea parte se afla asistentul Radu Dragos