Ultimul joc oficial pe stadionul Municipal din Alexandria se spera să fie cel care aduce liniştea la FCM, iar echipa se împacă cu propriul public. Vremea rece, de toamnă târzie, vineri după-amiază, plus numele câtorva dintre adversarii de la Ştefăneşti, au tăiat întreg elanul jucătorilor gazdă. Cel mai prost start de meci din ultimii doi ani avea să ducă la a 7-a înfrângere în acest sezon, a 4-a înfrângere pe teren propriu şi cel mai dezamăgitor sezon din era divizionară: nici o victorie într-un întreg tur de campionat acasă! Antrenorul Marian Botea s-a agitat pe margine, a încercat să îşi dirijeze jucătorii, însă aceştia parcă erau anesteziaţi, prima repriză a fost cea mai slabă din acest sezon. Iar oaspeţii, cu portarul Grigore (fost la Unirea Urziceni), Raţiu (ex-Sportul studenţesc), Cataramă (ex-Petrolul) sau antrenorul Emil Ursu, au taxat imediat erorile individuale-de echipă ale localnicilor. Era 3-0 pentru ilfoveni şi nici nu se jucase jumătate de oră, iar toţi cei prezenţi la meci au înţeles un singur lucru: băieţii de la FCM nu pot mai mult şi, dacă vor, nu ştiu cum! Nici unul din jucătorii trimişi pe teren nu a lăsat impresia că ar avea cum să arate ceva, iar rezultatul a fost cel mai slab joc de pe tern propriu. Poate că ar fi fost momentul să facem câteva aprecieri despre jucători, individual, însă la modul cum au jucat vineri, mai bine nu ne obosim. Dan Voicilă a vrut să le facă pe toate şi şi-a bătut joc de colegi, de antrenor, de public, pentru că nu i-a reuşit nimic, a ratat toate mingiile avute, s-a certat cu arbitrul, i-a certat pe colegi, dar n-a jucat nimic pentru echipă (altădată ar fi mers, dar acum nu!); Matache este unul din jucătorii care n-au arătat nimic, putea fi înlocuit lejer cu un alexăndrean tânăr, dar localnic (pentru moral); Pencea a jucat de “doi lei”, adică aproape nimic, ca şi Urucu în multe meciuri; Radu neaşteptat de slab… Dar cine a jucat ceva în acest meci? Ionuţ Voicilă s-a lipit de gol din nou, dar n-a obosit la acest meci, Ene s-a zbătut ca peştele pe uscat, nici Celic n-a mai ajutat ca în alte meciuri. Asta e FCM Alexandria la final de an 2012!
Totuşi, conducătorul clubului alexăndrean, Florea Voicilă, a spus: “Am întâlnit poate cea mai bună echipă din serie, dar nici noi, cum am jucat în prima repriză, nu puteam spera la ceva. Oricum, o vom scoate la capăt, au fost meciuri mai bune şi alte mai proaste şi la echipe mari, de asta sunt oarecum mai optimist, că ne vom reveni. Totuşi, să ştiţi că noi suntem acolo în clasament pentru că aşa au vrut arbitrii, noi nu avem bani pentru a da peste barem, cum fac alte echipe din serie, de asta noi suntem în această situaţie în clasament!” Dacă ar fi să vorbim de arbitrajul de vineri, a fost unul destul de modest, dar fără să se simtă vreo tentă pentru una sau alta din echipe; poate doar şmecheresc, atât. (vom reveni)
– FCM Alexandria – CS Ştefăneşti 1-3 (I. Voicilă 62 / M. Damaschin ‘4, V. Cataramă ’15, Voineag ’24). La FCM Alexandria au jucat: L. Celic*, I. Lătea**, O. Nicolae**, D. Lucan* (32 L. Leu*), L. Floricel **, A. Matache (28 I. Voicilă **), A. Pencea* (68 M. Urucu), D. Bădănoiu**, F. Radu* (63 M. Marin), D. Voicilă*, D. Ene*. A arbitrat modest Adrian Paraschiv (Bucureşti).
Celelalte rezultate ale etapei a 12-a (penultima) a seriei a 3-a, Liga a III-a au fost:
– Viitorul Domneşti – CS Tunari 5-2 (Teleoacă ‘7, O. Zaharia ’12, Cr. Dinu ’55, Păuna ’70, 83 / C. Simion ’33 pen., I. Popescu ’50);
– CS Afumaţi – CS Vişina Nouă 0-0;
– FC Caracal – Inter Clinceni 0-1 (M. Blaga ’23);
– CS Baloteşti – FC Voluntari 2-1 (M. Ardeleanu ’45, V. Andrei ’70 / V. Dinu ’10);
– Concordia II Chiajna – ACS Berceni 0-0;
– Progresul Cernica – a stat.
Clasament
1. ACS Berceni 11 9 2 0 24-4 29 (11)
2. FC Caracal 11 6 3 2 12-5 21 (3)
3. CS Baloteşti 12 6 2 4 14-11 20 (-1)
4. CS Ştefăneşti 11 6 2 3 16-14 20 (5)
5. Inter Clinceni 11 5 2 4 13-14 17 (5)
6. CS Afumaţi 11 4 4 3 16-9 16 (1)
7. Viitorul Domneşti 11 5 0 6 11-16 15 (-3)
8. Progresul Cernica 11 4 1 6 12-16 13 (-2)
9. CS Vişina Nouă 11 3 4 4 12-16 13 (-2)
10. FC Voluntari 11 2 4 5 8-12 10 (-8)
11. CS Tunari 11 2 3 6 15-19 9 (-3)
12. Concordia II Chiajna 11 2 3 6 11-18 9 (-12)
13. FCM Alexandria 11 2 2 7 12-22 8 (-10).
Bogdan Pană