Eveniment

Dezinfectanți și viziere pentru Inspectoratul pentru Situații de Urgență și unitățile sanitare din Teleorman

1.425 de viziere și 60 de litri de dezinfectant vor fi distribuiți, până vineri, 3 aprilie, Inspectoratului pentru Situații de Urgență și unităților sanitare din județ, pentru asigurarea condițiilor corespunzătoare de dezinfecție a personalului medical și non medical ce asigură asistență medicală de specialitate, primul ajutor și transportul în fază prespitalicească, transferul interclinic, respectiv transportul pe traseele stabilite până la centrele de carantină a pacienților suspecți ori confirmați, precum și a echipamentelor și suprafețelor, transmite Centrul de Comunicare al Comitetului Județean pentru Situații de Urgență.

Materialele și echipamentele medicale vor fi distribuite către Inspectoratul pentru Situații de Urgență, Spitalul Județean de Urgență Alexandria, Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență și Spitalul Municipal „Caritas” Roșiorii de Vede.

Echipamentele au fost achiziționate de statul român, prin Oficiul Național de Achiziții Centralizate și Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, în cadrul eforturilor de combatere a efectelor pandemiei de COVID-19.

 

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.