Sport

Debut cu dreptul în Liga a III-a pentru teleormănene

Echipele teleormănene care participă la întrecerile Ligii a III-a de fotbal s-au întors neînvinse din județul Dâmbovița.

Sporting Roșiori s-a impus cu 2-0 pe terenul lanternei roșii Urban Titu. După o primă repriză anostă, fără faze spectaculoase, roșiorenii au deschis scorul în minutul 54, după centrarea lui Urîtu, din lateral, când un fundaș central al localnicilor și-a marcat un autogol. Scorul final a fost stabilit în minutul 70, când Ștefănescu a obținut o lovitură de pedeapsă, transformată de Călin.

Pe final, elevii lui Cristi Negru au terminat în inferioritate numerică, după un henț stupid al lui Sitaru, care a primit al doilea cartonaș galben. Formula de start a celor de la Sporting a fost următoarea: Bușcă – Voicu, Pîslaru, Moșteanu, Sitaru, Urîtu, Ștefănescu, Cercel, Vîlcică, Ciubuc, Călin.

FCM Alexandria a terminat nedecis, 1-1, pe terenul celor de la FC Aninoasa. Localnicii au deschis scorul în minutul 20, după o eroare de plasament a fundașilor centrali, un atacant advers scăpând singur cu portarul. Au urmat ocazii și la o poartă și la cealaltă, iar egalarea a survenit cu un sfert de oră înainte de finalul meciului, când Popescu s-a lansat într-o cascadă de driblinguri, după care, din interiorul careului, a șutat perfect la vinclu.

Romică Ciobanu a abordat partida cu următorul unsprezece: Olteanu – Sârbu, Ciocoteală, Floricel, Gheorghe, Popescu, Mitran, Radu, Brânceanu, Jenaru, Desculțu. Au mai intrat David și Barbălată, acesta din urmă ratând victoria în minutul 77, dintr-o poziție de unu la unu cu goal-keeper-ul advers.