Sport

Cupa României – baschet. CSBT Alexandria a pierdut, dar s-a calificat pentru faza următoare!

Baschet U13Miercuri după-amiază s-au disputat jocurile retur al.e fazei I din cadrul Cupei României la baschet feminin. Într-un joc disputat la Craiova, CSB Teleorman Alexandria a încercat să schimbe impresia părimului meci, când a pierdut la 38 de puncte cu CSU Alba Iulia, astfel că în final avea să piardă la o diferenţă mai “blândă”, 22 de puncte, dar şi impresia lăsată a fost una pozitivă. După eşecul de miercuri, aleăxndrencele au obţinut totuşi un “lucky looser”  din partea FRB, astfel că, în urma primei faze a Cupei, echipa antrenată de Mădălin Piperea s-a calificat mai departe! “Într-adevăr, am pierdut jocul de la Craiova, dar am primit acest drept de a juca în faza următoare, noi şi echipa din Cluj Napoca! Recunosc că nu ne aşteptam, dar este bine că vom avea jocuri. În privinţa campionatului, primele etape le vom disputa în deplasare”, a spus managerul clubului din Alexandria.

Rezultatele manşei retur din prima fază a Cupei României la baschet feminin (în paranteză sunt trecute rezultatele din tur:

– CSB Teleorman Alexandria – CSU Alba Iulia 62-84 (47-85);

– CS Municipal Târgovişte – CSM Satu Mare 111-21 (93-34);

– BCM Danzio Timişoara – UG ICIM Arad 53-78 (89-50);

– Universitatea Cluj Napoca – Olimpia CSU Braşov 62-75 (72-86);

– ACS Sepsi Sf. Gheorghe – Rapid Bucureşti 100-33 (95-34);

– Phoenix Galaţi – calificată direct.

 

Sâmbătă începe sezonul în Liga naţională

După ce s-au jucat meciurile în Cupa României, toată lumea se concentrează pe campionatul Ligii naţionale, care debutează sâmbătă, 3 octombrie. Echipa din Alexandria, din cauza lipsei unei săli corespunzătoare, a stabilit reprogramarea primelor jocuri, în deplasare; astfel, debutul în campionat va fi luni, 5 octombrie, la Satu Mare, după care, imediat lotul alexăndrean se va deplasa la Alba Iulia, pentru jocul din etapa a 2-a, stabilit pe 6 octombrie.

Iată lotul de sportive al echipei CSB Teleorman Alexandria pentru noul sezon competiţional: Shanita Arnold, Viorela Voicu, Alina Chivu, Elan Brown, Beatrice Alaiba, Mihaela Chelariu, Mihaela Mihai – senioare, Irina Enache, Alina Podar, Tania Agache, Eliza Ispas, Teodora Manea, Giulia Duşman, Lorena Ţone, Lorena Candoi; antrenor Mădălin Piperea.

Programul primei etape din Liga naţională de baschet feminin este următorul:

– Phoenix Galaţi – UVG ICIM Arad

– BCM Danzio Timişoara – Universitatea Cluj-Napoca

– Olimpia CSU Braşov – stă;

– Rapid Bucureşti – CS Municipal Târgovişte;

– ACS Sepsi Sic Sf. Gheorghe – CS Universitatea Alba Iulia;

– CSB Teleorman Alexandria – CS Municipal Satu Mare

One Comment

  1. Te rog sa acorzi 5 minute, este vorba de o fetita de numai 6 ani care pana in prezent a facut 5 operatii pe inima. Are nevoie de ajutor !!! https://onouasansalaviata.wordpress.com/2015/09/30/o-noua-sansa-la-viata-pt-mihaela-florina/

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.