Sport

Campionatul naţional de atletism. Ştefan Juganu a obţinut argintul la Naţionalele de sală

juganuÎn urmă cu câteva zile, în Bucureşti, a avut loc finala Campionatul naţional de atletism pentru juniori 2, indoor, competiţie la care au participat cei mai buni atleţi din ţară sub 17 ani. Între aceştia s-a găsit şi alexăndreanul Ştefan Juganu (sportiv legitimat la CSS Alexandria, născut pe 20.06.1999), sportiv care deţine titlul naţional în proba de 400 metri garduri. Întrucât la concursurile indoor nu există proba de 400m/g, antrenoarea tânărului atlet alexăndrean, prof. Cristina Manea, a decis să-l pregătească pe acesta pentru proba de 400 metri plat. În concurs însă, Juganu s-a decurcat foarte bine, în condiţiile unei concurenţe bune, iar la final s-a clasat pe un onorabil loc 2! “Ce să spun, a fost un rezultat foarte bun, mai ales că Ştefan nu s-a pregătit până acum  pentru probe de plat, pentru noi principala probă rămâne 400 metri garduri, de aceea este cu atât mai important acest rezultat. Şi, să mai spun că în proba respectivă, câştigătorul a făcut record naţional, iar rezultatul obţinut este superior chiar şi pentru nivelul seniorilor”, a declarat antrenoarea Cristina Manea.

Podiumul naţional în campionatul juniorilor 2, indoor, proba de 400 metri plat, a fost următorul:

1. Mihai Cristian Pîslaru (CSS Ploieşti, 48.65 secunde); 2. Ştefan Bogdan Juganu (CSS Alexandria, 50.20 sec, 3. Alexandru Vlad (Olimpia Bucureşti, 50.53 sec)