Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Teleorman au continuat să acţioneze integrat, în echipaje mixte, alături de jandarmi, militari M.A.P.N. și poliţişti locali pentru impunerea normelor legale, instituite pe perioada stării de urgenţă.
Efectivele au fost angrenate în misiuni de menținere a ordinii publice în zona locurilor de carantină, pentru depistarea persoanelor care se sustrag măsurilor de izolare sau carantină, pentru respectarea restricțiilor de circulație impuse.
Astfel, 280 de polițiști, jandarmi și militari au verificat, ieri, peste 400 de persoane aflate în izolare, precum și alte 578 din perspectiva respectării interdicțiilor impuse. De asemenea, pe parcursul zilei de ieri, au fost verificate în trafic peste 250 de autoturisme, transmite Centrul de Comunicare al Comitetului Județean pentru Situații de Urgență.
Pentru abaterile constatate au fost aplicate 120 de sancţiuni contravenţionale persoanelor fizice, valoarea sancțiunilor depășind 200.000 de lei.