Social

Alexăndrenii beneficiari ai ajutoarelor alimentare de la UE, chemaţi să ridice ultimul produs

Monica DUMITRESCU

Cetăţenii din municipiul Alexandria beneficiari de ajutor social, pensionari cu pensii sub 400 lei, persoane cu handicap grav şi accentuat, şomeri, alte categorii de pensionari şi revoluţionari care se încadrează în prevederile HG 600/2009 modificată şi completată de HG 950/2012, sunt invitaţi în perioada 20-31 ianuarie 2014 să se prezinte la Punctul Termic 13, situat în strada Bucureşti (vizavi de CEC), între orele 09:00-15:00,  pentru a ridica ultimul produs alimentar, respectiv mierea, cuprins în cadrul Programului PEAD 2013, care a ajuns în posesia primăriei ulterior perioadei de distribuire a celorlalte produse.

În anul 2013 ajutoarele alimentare, care provin din stocurile de intervenţie comunitare destinate categoriilor de persoane cele mai defavorizate din România, au constat în 9 produse, cantităţile/persoană fiind de 18 kg făină, 10 kg mălai, 500 g paste făinoase, 6 l ulei, 800 g roşii în suc propriu, 800 g zacuscă, 1,2 kg conserve carne de porc, 3 kg zahăr şi 250 g miere.

În municipiul Alexandria au beneficiat de acest ajutor aproximativ 4000 de persoane, numărul beneficiarilor la nivel judeţean fiind de aproximativ 65 de mii de persoane.

Mulţi dintre beneficiari, deşi se zbat în sărăcie şi de cele mai multe ori nu au ce pune pe masă copiilor, au vândut parte din alimentele primite contra unor sume derizorii pe care în cele mai multe dintre cazuri le-au cheltuit pe alcool şi ţigări. Printre cei care beneficiază de aceste ajutoare se numără, din nefericire, şi persoane care au venituri ilicite şi care, considerând calitatea produselor oferite sub nivelul pretenţiilor lor, le-au vândut, cu banii astfel obţinuţi cumpărându-şi produse de calitate mai bună.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.