– Domnule Gâdea, sunteți candidatul PSD Teleorman la funcția de președinte al Consiliului Județean Teleorman, funcție pe care-o ați mai deținut-o și în perioada 2012 – 2016 și chiar o perioadă în 2016, până la alegerile parlamentare, când ați câștigat un loc de deputat, de unde, în scurt timp, ați fost numit Ministru Secretar de stat la Ministerul Dezvoltării. Pentru că, sigur, o importantă investiție care a fost lansată în urmă cu aproape un an și jumătate este legată de numele dumneavoastră, ca Secretar de Stat la Ministerul Dezvoltării, aș vrea să spuneți, care este de fapt adevărul, astfel încât oamenii din Teleorman să știe și ei cum a început și în ce stadiu se află proiectul?
– Da, am auzit și eu ce spun adversarii noștri în campania electorală, tocmai de aceea vreu să repun adevărul în drepturile lui, astfel încât teleormănenii să nu mai fie mințiți, să numai asculte atâtea minciuni, cum n-a mai fost niciodată în campaniile trecute. În perioada în care am fost președinte al Consiliului Județean am realizat reabilitarea și modernizarea celor două corpuri ale Spitalului Județean, corpul A și B, lucrări care au totalizat o valoare de peste 20 de milioane euro. Perntru a deveni un spital performant, de care, categoric, avem nevoie, în timp ce eram Secretar de stat la Ministerul Dezvoltării am avut discuții cu o echipă a Consiliului Judetea și specialiști în domeniu pentru a depune la Comisia Națională de Investiții o solicitare în vederea construirii unui corp nou S+P+5E, pentru extinderea spitalului, lucru care s-a și realizat.
La plecarea mea din minister, am lăsat proiectul în stadiul de aprobare a indicatorilor tehnico-economici și, ulterior, demararea procedurilor de achiziție publică.
– În ce stadiu se află acum această cea mai importantă investiție din sistemul de sănătate din Telorman?
– Din păcate, așa cum am lăsat-o eu. Dacă voi câștiga alegerile, va fi prioritatea noastră imediată modernizarea și dezvoltarea Spitalui Județean de Urgență Alexandria. În context, aș vrea să mai adaug faptul că, în perioada în care am fost secretar de stat s-au mai semnat două contracte pe fonduri europene: primul pentru reabilitarea și modernizarea UPU, proiect pentru care s-a finalizat licitația și se lucrează la proiectarea întregii lucrări, urmând să se emită ordin de începere a lucrărilor. Iar al doilea contract se referă la reabilitarea, modernizarea și extinderea ambulatoriului integrat din cadrul SJU Alexandria, proiect aflat în stadiul de licitație. Tot în timpul guvernării PSD, SJU Alexandria a fost dotat și cu două echipamente extrem de importante: computer tomograf CSU și RMN.
Acesta este adevărul adevărat și i-aș ruga pe colegii din celelalte partide să nu-și mai asume lucruri pe care nu le-au făcut și aproape sigur nici n-o să le facă, să nu mai mintă oamenii pentru că, iată, toate investițiile sunt și acum, după aproape o jumătate de an, în același stadiu.
















Situația în care ne aflăm e rezultatul aplicării in 2016 a variantei- toți o apă și-un pământ – cuplată cu avantajele imediate pe care PSD-ul a știut să le ofere unei categorii destul de numeroase, paralizând dezvoltarea, care i-ar fi defavorabilă – demolând statul de drept, târându-ne în corupție ajunsă la metastază și încercând să ne rupă de lumea civilizată cu sloganuri țanțoș-inepte.
Ca să depășim punctul critic e nevoie de puțină atenție – atenția crescătorului de politicieni PSD, care știe că nu suntem într-un joc de totul-sau-nimic și că într-o singură generație, lupul nu se transformă în câine.
Iar, atenția trebuie confirmată prin mersul la vot – participarea la selecție- altminteri alunecăm în prăpastia pe care ne-o pregătește PSD-ul: o țară acaparată complet de mincinoși, tupeiști și analfabeți functionali, întorcând spatele Occidentului și orientându-se spre populism și Tupeu Nerușinat.
Avem, ca să citez un gânditor american, datoria morală de a fi inteligenți.