Sport

Victorie în cinci sferturi pentru CSB Alexandria!

baschetDupă foarte mulţi ani, un joc disputat de CS Baschet Alexandria are nevoie de o repriză suplimentară, pentru a se decide învingătorul. Sâmbătă, la Craiova, derbiul Sudului, dintre SCM Craiova şi CS Baschet Alexandria s-a încheiat nedecis după patru sferturi, astfel că a fost  nevoie de sfertul cinci, pentru a se stabili învingătorul! După un joc în care ambele echipe s-au aflat la conducere pe tabelă, însă la diferenţe destul de mici – desfăşurarea scorului a fost de-a dreptul incredibilă, efectiv un joc interzis cardiacilor – în final avea să se termine egal 57:57, astfel că derbiul şi-a desfăşurat încă 10 minute.  Shanita Arnold a fost MVP-ul meciului şi a adus victoria din prelungiri pentru CSB Alexandria, însă evoluţia ei a fost completată de aportul celorlalte jucătoare, Şipoş, Arlen, Rus, Bucică (plus sportivele care au intrat mai puţin, Chivu, Ştefan, Alecu). A fost o victorie la 3 puncte diferenţă, după 50 de minute efectiv de joc, iar echipa din Alexandria are, matematic, asigurat locul în play-off şi, aproape sigur, va păstra locul 6 ocupat în prezent la finalul campionatului regulat!

– SCM Craiova – CS Baschet Alexandria 67:70 (7-15, 16-11, 21-17, 13-14; 10-13). Pentru CS Baschet au jucat: A. Şipoş (17), D. Bucică, S. Arnold (30), V. Rus (8), A. Arlen (12), A. Ştefan (3), A. Chivu, R. Alecu; la SCM Craiova punctele au fost înscrise de Z. Mitov (23), L. Toma (12), J. Simionca (12), A. Cutaş (10), M. Prlja (6), I. Borş (4).

Celelalte rezultate ale etapei a 25-a în Liga naţională de baschet feminin au fost:

– BCM Danzio Timişoara – CSM Sportul Studenţesc Bucureşti 84:61;

– Olimpia Braşov – UVG ICIM Arad 73:97;

– Rapid Bucureşti – Nova Vita Târgu Mureş 77:65;

– Universitatea Cluj Napoca – ACS Sepsi Sfântu Gheorghe 45:89;

– Universitatea CSM Oradea – CSM Satu Mare 27:78;

– Municipal Târgovişte şi Universitatea Alba Iulia – au stat.