Sport

Şcoala Gimnazială Năsturelu fotbal fete U10, Locul II la Turneul Final al Cupei Tymbark Junior şi vicecampioană naţională, desfăşurat la Cumpăna, Constanţa

În perioada 23-26 mai 2019 s-a desfăşurat la Cumpăna, Constanţa Turneul Final al Cupei Tymbark Junior. Echipa de fotbal fete U10 Şcolii Gimnaziale Năsturelu a făcut parte din grupa A alături de  Școala Nr. 113 Bucuresti, Școala Câmpeni – Alba, Școala Măgura, Mihăiești – Vâlcea si a obţinut următoarele rezultate: Școala Năsturelu (TR) – Școala Câmpeni (AB) 1-0,  Școala Nr. 113 Bucuresti – Școala Năsturelu (TR) 1-0 şi Școala Năsturelu (TR) – Școala Măgura, Mihăiești (VL) 2-0. Clasamentul grupei A a fost următorul:

1. Școala Nr. 113 (sector 4)   7p
  2. Școala Năsturelu (TR)   6p
  3. Școala Câmpeni (AB)   4p
  4. Școala Măgura, Mihăiești (VL)   0p

În semifinale Școala Năsturelu (TR) a întâlnit  Liceul „Nicolae Bălcescu” Cluj-Napoca şi la finalul jocului scorul a fost egal 0-0. La loviturile de departajare  Școala Năsturelu (TR) s-a impus cu 1-0, calificându-se în finala competiţiei.

În finală Școala Năsturelu a cedat cu scorul de 0-2 în faţa echipei Școlii Nr. 113 Bucuresti, clasându-se astfel pe locul II pe ţară.

În finala mică s-au întâlnit Şcoala „Elena Cuza” Vaslui –  Liceul „Nicolae Bălcescu” Cluj-Napoca 0-0, 1-2 după penalty-uri.

Jucătoarea Cristina Drăgan de la Școala Năsturelu a obţinut titlul de ʺJucătoarea finaleiʺ.