Meciuri de vacanță în Liga a IV-a

Divizia de elită a fotbalului teleormănean, Liga a IV-a, a bifat sâmbătă, 27 mai, penultima etapă din actualul sezon. Spectaculoase au fost meciurile de la Buzescu și Siliștea. Rapidiștii au întors în ultimele 5 minute soarta meciului cu Avântul Bragadiru, câștigând cu două goluri de final, semnate de către Cazacu și Pârva. Siliștea și Botoroaga au mers și ele cap la cap, într-o remiză cu 6 goluri, în timp ce două vechi rivale, Viață Nouă Olteni și Voința Saelele, au încheiat cu tabela de marcaj imaculată.

Rezultat de polo la Drăgănești Vlașca, iar fotbalul din Videle, valoric vorbind, dar poate nu numai, este la un pas de colaps. Echipa din Drăgănești Vlașca este a doua din campionat care sare de borna celor 100 de goluri primite, în actuala ediție.

15 C.S. NANOV 27 3 2 22 34-167 11p -28

Unirea Brînceni s-a retras din campionat în pauza de iarnă și va pierde toate meciurile din retur, la masa verde, cu scorul de 3-0. Această echipă va fi retrogradată, indiferent de locul ocupat, direct la nivelul Ligii a VI-a.

Voința Saelele este, de câteva etape, matematic campioană a Ligii a IV-a, urmând să reprezinte România la barajul pentru promovarea în Liga a III-a, în dublă manșă, în 17 respectiv 24 iunie.

Dacă Voința Saelele nu reușește promovarea, atunci CS Nanov va retrograda în Liga a V-a, în locul ei urmând să urce câștigătoarea barajului dintre Viitorul Butești și Victoria Lunca. Cele două locuri vacante vor fi ocupate, în sezonul viitor, de către Gloria Frumoasa și FCM II Alexandria.

Ultima etapă, la nivelul Ligii a IV-a, va avea loc sâmbătă, 3 iunie. (Cristi Frisk)