Sport

LNBF – etapa 1 Victorie pentru alexăndrence în debutul campionatului

Start în noua ediție de campionat a Ligii naționale de baschet feminine, competiție în care participă 14 echipe, două vor retrograde și una singura va deveni campioană. BCT CST Alexandria, echipă care a ajuns la al 8-lea sezon în prima ligă, a jucat meciul inaugural în deplasare la Cluj, unde a reușit o evoluție, să-i spunem, normală. A dominat categoric disputa, încă din primul minut a avut avantaj pe tabelă și s-a desprins suficient pentru a-și asigura o victorie confortabilă. Chiar dacă pe final ritmul s-a domolit, iar antrenorul Mădălin Piperea a folosit toate jucătoarele din lot, permițând gazdelor să câștige sfertul 4, în final s-a înregistrat o victorie lejeră a alexăndrencelor, la 17 puncte diferență. Principalele marcatoare au fost americanca Morgan Stroman, românca Anca Șipoș și bulgăroaica Stefka Miteva, însă și celelalte jucătoare și-au adus un aport deosebit în obținerea victoriei.

Iar debutul de sezon cu Victoria concludentă se speră să fie confirmat printr-o evoluție pe măsură în jocul de sâmbăta viitoare, când vine campioana en-tire, CSM Târgoviște.

• Universitatea Cluj Napoca – BCT CST Alexandria 62-79 (12-25, 13-19, 16-21, 21-14); pentru BCT CST Alexandria antrenorul Piperea a folosit următoarele jucătoare: S. Arnold (6), R. Coffey (7), M. Stroman (23), A. Chivu (6), S. Miteva (13), A. Șipoș (14), A. Farrel (7), M. Mihai (2), A. Podar (1), C. Teodorescu. (B. Pană)