Sport

Încă trei zile până la startul unei noi ediţii de campionat -16 echipe pregătite pentru un nou sezon

Sâmbătă, 30 august a.c., se dă startul unei noi ediţii de campionat judeţean, ediţia 2014-2015, la startul căreia se găsesc 16 echipe; dintre acestea, doar două sunt încă asociaţii sportive (echipele din Turnu Măgurele şi Gălăteni), celelalte fiind deja cluburi. Miza principală, ca în orice competiţie, este titlul judeţean (locul 1), iar viitoarea campioană din Teleorman va participa la barajul pentru promovare în Liga a 3-a (care se va juca după sistemul din anii trecuţi); de asemenea, ultimele două clasate (locurile 16 şi 15) vor retrograda în Liga a 5-a, iar ocupanta locului 14 poate retrograda în cazul în care campioana judeţeană nu promovează; mai există şi a treia situaţie, în care Sporting Roşiorii de Vede ar retrograda, campioana judeţeană nu va promova, iar în acest caz se retrogradează şi de pe locul 13.

– echipele cu pretenţii la titlul judeţean în acest sezon: FCM Alexandria, Unirea Brânceni, Sporting Turnu Măgurele, Voinţa Saelele, VN Olteni;

– echipe care şi-au propus evitarea retrogradării: Inter Gălăteni, CS Vârtoape, Spicpo Poroschia, Dunărea Zimnicea;

– echipe care vizează un loc liniştit la jumătatea clasamentului: Unirea Ţigăneşti, Metalul Peretu, Rapid Buzescu, Udinese Uda Clocociov, Ajax Botoroaga, Astra Plosca, Unirea Petrolul Videle.

 

Programul primelor cinci etape în Liga a 4-a judeţeană îl găsiţi mai jos:

Etapa 1 (30.08.2014)

– Dunărea Zimnicea – Spicpo Poroschia

– Ajax Botoroaga – Unirea Brânceni

– CS Vârtoape – Astra Plosca

– Sporting Turnu Măgurele – Unirea Petrolul Videle

– Voinţa Saelele – Viaţă Nouă Olteni

– FCM Alexandria – Inter Gălăteni

– Metalul Peretu – Unirea Ţigăneşti

– Rapid Buzescu – Udinese Uda Clocociov

 

Etapa 2 (06.09.2014)

– Unirea Brânceni – Dunărea Zimnicea

– Astra Plosca – Ajax Botoroaga

– Unirea Petrolul Videle – CS Vârtoape

– Viaţă Nouă Olteni – Sporting Turnu Măgurele

– Inter Gălăteni – Voinţa Saelele

– Unirea Ţigăneşti – FCM Alexandria

– Udinese Uda Clocociov – Metalul Peretu

– Spicpo Poroschia – Rapid Buzescu

Etapa 3 (13.09.2014)

– Unirea Brânceni – Spicpo Poroschia

– Dunărea Zimnicea – Astra Plosca

– Ajax Botoroaga – Unirea Petrolul Videle

– CS Vârtoape – Viaţă Nouă Olteni

– Sporting Turnu Măgurele – Inter Gălăteni

– Voinţa Saelele – Unirea Ţigăneşti

– FCM Alexandria – Udinese Uda Clocociov

– Metalul Peretu – Rapid Buzescu

 

Etapa 4 (20.09.2014)

– Astra Plosca – Unirea Brânceni

– Unirea Petrolul Videle – Dunărea Zimnicea

– Viaţă Nouă Olteni – Ajax Botoroaga

– Inter Gălăteni – CS Vârtoape

– Unirea Ţigăneşti – Sporting Turnu Măgurele

– Udinese Uda Clocociov – Voinţa Saelele

– Rapid Buzescu – FCM Alexandria

– Spicpo Poroschia – Metalul Peretu

 

Etapa 5 (27.09.2014)

– Astra Plosca – Spicpo Poroschia

– Unirea Brânceni – Unirea Petrolul Videle

– Dunărea Zimnicea – Viaţă Nouă Olteni

– Ajax Botoroaga – Inter Gălăteni

– CS Vârtoape – Unirea Ţigăneşti

– Sporting Turnu Măgurele – Udinese Uda Clocociov

– Voinţa Saelele – Rapid Buzescu

– FCM Alexandria – Metalul Peretu.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

*

code

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.