Sport

Handbal, Divizia A – final de sezon – HC Teleorman Alexandria încheie campionatul pe locul 8

hcPunct final în ediţia de campionat 2013-2014 în Divizia A de handbal masculin, seria A, care şi-a disputat zilele trecute jocurile ultimei etape din acest sezon. Handbal Teleorman Alexandria a câştigat ultima partidă, disputată la Piatra Neamţ, însă a încheiat sezonul pe locul 8, cu 31 de puncte acumulate (10 victorii, o remiză). Această performanţă este una meritorie pentru echipa pregătită de Liviu Candidatu, mai ales că în iarnă lotul a fost întinerit cu câţiva jucători promovaţi de la nivelul juniorilor, renunţându-se atunci la mai mulţi sportivi din cei experimentaţi. În cele din urmă, clasarea pe locul 8 pentru alexăndreni a fost un obiectiv important, care a pus punct final unui sezon în care principala preocupare a clubului a fost reconstrucţia şi întinerirea lotului.

Clasamentul final arată astfel

1. HC Vaslui                    24      23      0        1        1006-566     69

2.CSM Călăraşi               24      22      0        2        955-559       66

3. Ştiinţa Mun. II Bacău   24      21      0        3        957-618       63

4. Universitatea Galaţi      24      18      0        6        768-613       54

5. CSM Ploieşti               24      15      0        9        768-686       45

6. Politehnica Iaşi*          24      13      0        11      729-704       38

7. CSM Focşani              24      11      0        13      650-623       33

8. HC TR Alexandria       24      10      1        13      713-688       31

9. HC Universitas Iaşi**  24      7        2        15      669-718       20

10. HC Buzău                 24      5        1        18      651-820       16

11. LPS Piatra Neamţ      24      4        0        20      583-876       9

12. Univ. Târgovişte        24      3        0        21      536-988       9

13. HCM Câmpina**       24      2        0        22      405-931       3