Sport

Handbal, Divizia A – etapa a 5-a – Prestaţie onorabilă, rezultat nemulţumitor

hctDeplasarea la Buzău, din cadrul etapei a 5-a a sezonului Divziei A, a înregistrat încă un eşec pentru Handbal Teleorman Alexandria. Cu toate că au jucat pe terenul echipei aflate pe locul 2 în clasament, alexăndrenii pregătiţi de antrenorul Sabin Dacău au avut o evoluţie curajoasă, au pus serioase probleme gazdelor şi la pauză au intrat cu un avans de două goluri. După pauză, lucrurile au stat bine pentru alexăndreni până spre finalul jocului, când unele decizii ale arbitrilor au dezavantajat echipa din Alexandria – mai bine spus, au ajutat pe gazde, care au reuşit să se impună la 2 goluri diferenţă. “Ce să spunem, a fost un meci în care am jucat bine, ne-am făcut jocul nostru şi meritam să câştigăm. Numai că, în final, arbitrii n-au vrut să obţinem vreun punct, iar supărarea jucătorilor, care erau foarte supăraţi că n-au obţinut un rezultat pozitiv”, a spus unul din membrii staffului echipei Handbal Teleorman.

Pentru alexăndreni urmează o hnouă deplasare dificilă, dar şi costisitoare, la Iaşi (sâmbăta viitoare), în timp ce în runda intermediară de miercuri, 15 ocotmbrie, ei vor sta (prin retragerea echipei HCM Câmpina).

Rezultatele complete ale etapei a 5-a în seria A, Divizia A de handbal masculin au fost:

– CSM Bucureşti II – LPS Piatra Neamţ 39-31 (19-19);

– CSM Focşani – CS De la Alpinism la Turism Vicov Bucovina Suceava 44-14 (20-4);