Sport

Festivitatea de premiere a sportivilor din Alexandria

În data de 18 decembrie a.c., Primăria Alexandria a deschis seria festivităţilor de premiere din această iarnă. Festivitatea, în cadrul căreia au fost răsplătiţi pentru rezultatele lor cei mai buni sportivi, dar şi laureaţii concursurilor de creaţie, muzică, arte plastice sau decorative, muzică instrumentală sau canto, a avut loc în sala mare a sediului primăriei, în faţa unei asistenţe numeroase. Festivitatea a fost una deosebit de interesantă, iar în acest an s-a remarcat numărul mare de copii laureaţi în cadrul concursurilor naţionale din domenii din cele mai mdiverse (exceptând sportul). Pe parcursul celor peste două ore de premiere, Ştefan Tăbăcitu, administratorul public al municipiului, a înmânat zeci de diplome, dar şi premii atractive, care i-au mulţumit pe cei nominalizaţi.

Să punctăm două aspecte, legate de festivitatea de premiere din acest an, desfăşurată de Primăria Alexandria: în primul rând, premierea din acest an nu a reprezentat un clasament la nivel de sportivi, iar pentru prima dată, municipalitatea a efectuat o premiere, fără a ţine cont de clasamentele DJ Sport şi Tineret Teleorman. De asemenea, să menţionăm şi faptul că în acest an au beneficiat de premiere la nivelul Alexandriei doar sportivi sau laureaţi în concursurile artistice aflaţi în învăţământ, adică să fie încă elevi.

 

Laureaţii sportului alexăndrean în clasamentul Primăriei  şi Consiliului local Alexandria au fost următorii:

* Sporturi olimpice

– echipa CSS Alexandria, campioană naţională baschet fete, U-14 (Diana Afumatu, Ioana Sandu, Iulia Turcu, Ilinca Bădulescu, Cerasela Pârvu, Eliza Ispas, Giulia Duşman, Loredana Candoi, Violeta Iana, Paula Militaru, Lorena Ţone, Silvia Mutu, Alina Roşu, Daiana Dragu, Andreea Mircea, Artemis Dragomir; antrnor Mădălin Piperea);

– Carla Pantelie, campioană naţională la tir talere, proba de skeet (CST Alexandria, antrenor Emanuel Panduru);

– Mădălina Ruţă, campioană naţională la atletism, 800 metri (CST Alexandria, antrenor Floarea Vecu);

– Andrei Roşu, campion naţional pistol, juniori I (CST Alexandria, antrenor Magdalena Dudeanu);

– Alexandru Paţe, campion naţional pistol sport, (CST Alexandria, antrenor Magdalena Dudeanu);

– Denisa Conceatu, locul II CN atletism, 50 metri (CSS Alexandria, antrenor Mihăiţă Haită);

– Artemis Dragomir, locul II CN U-15, judo (CSS Alexandria, antrenor Mihăiţă Matei);

– Ştefan Juganu, locul II CN atletism (CSS Alexandria, antrenor Cristina Manea);

– Bogdan Merişanu, George Mitu, tir talere dublu trap (CST Alexandria, antrenor Emanuel Panduru);

– CSS Alexandria, vicecampioană naţională minibaschet, fete (antrenori Costina Piperea, Mădălin Piperea);

– echipa de baschet fete a Şcolii Mihai Viteazul Alexandria, locul II la ONSS (antrenori Costina Piperea, Vasile Ţăranu);

– echipa de handbal CSS Alexandria, locul III CN de minihandbal (antrenor Liviu Candidatu);

– Costin Albu, locul 3 CN Ne waza, judo (CSS Alexandria, antrenor Mihăiţă Matei);

– Raluca Răduţ, locul 3, CN U-15, judo (CSS Alexandria, antrenor Ion Giurgiuveanu);

– Larisa Pantelie, Cristina Sima, CN J II, tir talere (CST Alexandria, antrenor Emanuel Panduru);

– Laurenţiu Badea, locul 1 CN J II pistol viteză (CST Alexandria, antrenor Magdalena Dudeanu);

* Sporturi neolimpice

–  Andrei George Ghiţă, Alexandru Sorin Burtan, Sebastian Mihai Dragostin, Maria Magdalena Şerban, echipa de copii sub 42 kg (Rareş Dorobanţu, Robert Giurgiuveanu, Mihai Dragostin), Denisa Georgiana Stoian, Cristian Marius Grigore, Alexandra Dragostin, Marius Robert Gurguianu, Ciprian Stejerean, Andrei Rareş Dorobanţu  – toţi Kanazawa Alexandria (antrenor Ionel Ganea);

– CS Teleorman Alexandria, echipa feminină peste 45 kg ((Maria Şerban, Oana Chiriţă, Georgiana Stoian), antrenor Ionel Ganea; echipa masculină de copii Kanazawa Alexandria – antrenor Ionel Ganea;

– echipa de pistol junioare I, CST Alexandria (antrenor Magdalena Dudeanu), echipa de pistol junioare II CST Alexandria (antrenor Magdalena Dudeanu); echipa de pistol, juniori II, CST Alexandria (antrenor Magdalena Dudeanu);

– Paula Paraschiv, locul 1 Campionatul Mondial fotbal tenis (Viitorul 003 Alexandria, antrenor Ionuţ Dina);

– Ileana Călin, Denisa Chenescu, locul 3 CN de fotbal tenis (Viitorul 003 Alexandria, antrenor Ionuţ Dina);

– echipa Miyamoto Musashi (A. Vârtopeanu, C. Guşter, G. Ştefan), locul 1 CN de karate (antrenor Gabriel Guşter);

– echipa Miyamoto Musashi (Al. Ivan, A. Botorogeanu, A. Curcă) locul 1 CN de karate (antrenor Gabriel Guşter);

– Alexia Firican, Alexandra Ceapă, locul 3 CN de karate;

– Bogdan Nedeluş (karate), Ştefan Andreiaş (loc 2 CN Wado Ryu), Daniel Căciuliţă (loc 3 CN Wado Ryu), Alexandru David Alexe (locul 2 CN Wado Ryu), Cristian Faluvegi (loc 3 CN Wado Ryu).

Bogdan Pană

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.