Sport

Festivalul de minihandbal, juniori IV

Week-endul trecut s-au desfăşurat în Sala Sporturilor din Alexandria jocurile unui interesant turneu de handbal pentru juniori 4 (sportivi născuţi în 2001 şi mai tineri), la care au participat opt echipe, din judeţele Teleorman, Argeş şi Prahova. Competiţia a fost organizată de Direcţia judeţeană pentru sport şi tineret Teleorman, în colaborare cu AJH Teleorman, iar interesul publicului a fost unul pe măsură. În ambele zile de competiţie, numărul spectatorilor a fost destul de mare şi, chiar dacă majoritatea spectatorilor au fost părinţi, prieteni sau colegi ai sportivilor, atmosfera a fost una deosebită. Gazdele de la CSS Alexandria, pregătite de antrenorul Liviu Candidatu, au avut ca obiectiv clasarea pe o poziţie cât mai bună, iar jocul prestat de tinerii handbalişti alexăndreni a fost unul convingător. Totuşi, în meciul decisiv pentru clasament, CSS Alexandria a fost învinsă de una din reprezentantele judeţului Prahova (Blejoi), care a reuşit să câştige trofeu. A urmat festivitatea de premiere a competiţiei, în care organizatorii au acordat cupe, diplome şi mingi de handbal pentru primele patru echipe, valoarea totală a premiile fiind de 450 lei.