Sport

Cupa Teleormanul – Se cunosc terenurile unde se joacă sferturile de finală

judetÎn urma finalizării etapei grupelor, Cupa Teleormanul îşi va disputa la sfârşitul acestei săptămâni jocurile din sferturile de finală ale competiţiei. Cele opt echipe calificate – respectiv primele două clasate în fiecare grupă – se poate spune că au fost cele mai în formă participante la  competiţie de până acum, însă au existat şi unele surprize, cum ar fi prezenţa în sferturi a echipelor din Scrioaştea, după ce a trecut de Plosca (3-0, goluri înscrise de Eremia 28, Neagu 66, Mircescu 88), Brânceni (care a terminat în faţa unor formaţii cu pretenţii), sau eliminarea prematură a echipelor din Saelele sau Orbeasca, după o evoluţie modestă a acestora.  De asemenea, trebuie remarcat scorul “exact” înregistrat la meciul Vârtoape – Peretu (4-1, goluri înscrise de G. Boboc 16, 24, 50, 76 / Purcărea 20), care vine pe fondul neprezentării echipei din Blejeşti, la Poeni. În privinţa favoritelor, Uda Clocociov (3-0 cu Seaca, goluri Tudosoiu, Stoian, Urâtu), Zimnicea (9-1 cu Liţa, goluri M. Belinaş 6, I. Neacşu 2, autogol / Mitruşi) sau Olteni (6-2 cu Orbeasca, marcatori E. Mărcuşanu pen, D. Nica 2, M. Stanciu, F. Ciobanu, I. Miu / A. Ghimiş 2) acestea şi-au confirmat statutul şi au dominat cap-coadă grupele din care au făcut parte.

Remarcăm revirimentul pe final de competiţie al echipelor din Nanov (7-0 cu Drăgăneşti de Vede – Dragu, Necşulescu 2, B. Lupu 3, Ghibirdic), Spătărei (3-1 cu Bragadiru – Bădan, Coltuc 2 / Olteanu) sau Dobroteşti (5-3 în deplasare la Rădoieşti, goluri Diniţă, Ciurea, Trăistaru, Roşu, Toma / Dicilea, Toma, Cojoc).

Clasamentele finale din faza grupelor Cupei Teleormanul, ediţia 2013, sunt următoarele

Grupa A

1. Udinese Uda Clocociov      5        5        0        0        13-3  15

2. Unirea Brânceni                 5        4        0        1        15-7  12

3. Avântul Bragadiru                 5        2        0        3        13-10 6

4. Voinţa Saelele                        5        1        1        3        10-15 4

5. Steaua Spătărei                      5        1        1        3        8-13   4

6. ASC Seaca                           5        1        0        4        7-18   3

 

Grupa B

1. CS Vârtoape                                   5          4          0          1          20-8     12

2. Metalul Peretu                               5          4          0          1          19-8     12

3. Petrolul Poeni                                   5          4          0          1          14-7     12

4. Progresul Nenciuleşti                        5          1          1          3          15-15   4

5. Viitorul Blejeşti                                 5          0          2          3          10-20   2

6. Flacăra II Talpa                                5          0          1          4          11-31   1

 

Grupa C

1. Dunărea Zimnicea              5        5        0        0        27-5  15

2. Şoimii Scrioaştea                5        3        0        2        11-8  9

3. Astra Plosca                         5        2        1        2        14-10 7

4. CS Nanov                             5        2        0        3        12-16 6

5. Victoria Drăgăneşti Vede       5        1        1        3        6-18   4

6. Flacăra Liţa                           5        1        0        4        4-17   3

 

Grupa D

1. Viaţă Nouă Olteni              5        4        1        0        32-7  13

2. Rapid Buzescu                    5        3        1        1        12-10 10

3. Olimpia Dobroteşti                5        3        0        2        13-19 9

4. CS Măldăieni                        5        2        0        3        8-20   6

5. Atletic Orbeasca                             5        1        1        3        13-15 4

6. Tineretul Rădoieşti                5        0        1        4        8-20   1

În ce priveşte sferturile de finală, aşa cum se ştie, jocurile se dispută după un calendar prestabilit (loc 1 gr. A vs. loc 2 gr. B, loc 1 gr. B vs. loc 2 gr. A, loc 1 gr. C vs. loc 2 gr. D, loc 1 gr. D vs. loc 2 gr. C); iar acestea se vor juca pe terenuri netre, sâmbătă, 3 august, după care se vor cunoaşte cele patru echipe calificate pentru turneul final al competiţiei.

Iată programul jocurilor de sâmbăta viitoare, din faza sferturilor de finală ale Cupei Teleormanul (ora 11.00), precum şi terenul de disputare a acestor partide:

– (la Zimnicea) Udinese Uda Clocociov – Metalul Peretu;

– (la Plosca) CS Vârtoape – Unirea Brânceni;

– (la Poroschia) Dunărea Zimnicea – Rapid Buzescu;

– (la Buzescu) Viaţă Nouă Olteni – Şoimii Scrioaştea.

B.Pană

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.