Sport

Cupa României, sferturi de finală, manşa retur – Calificarea se joacă vineri

După cum se ştie, disputa CS Baschet Alexandria – CS Municipal Satu Mare, din sferturile de finală ale Cupei României, îşi joacă ambele manşe la Sala sporturilor din Alexandria. După ce joi (de la ora 18.00) se joaca primul meci, vineri, 10 ianuarie, cu începere de la ora 12.00, este programat returul partidei. Meciul retur, în urma căruia se va decide cine merge mai departe în Final Four, va fi arbitrat de cuplul de arbitri Gabriel Dima (Bucureşti) / Şerban Raşoga (Ploieşti), iar comisar federal va fi Cristian Vilcinschi (Bucureşti). Reamintim faptul că echipa CS Baschet Alexandria, care şi-a propus calificarea pentru turneul final al Cupei României, beneficiază de disputarea ambelor partide pe teren propriu de comun acord cu adversarii, iar principala raţiune a acestei decizii este de natură financiară.

Celelalte întâlniri ale fazei sferturilor de finală din cadrul Cupei României la baschet feminin sunt:

– (11/12 ianuarie) Olimpia CSU Braşov – CS Municipal Târgovişte (se joacă la Târgovişte);

– (12/13 ianuarie) ACS Sepsi Sfântu Gheorghe – BCM Danzio Timişoara (se joacă la Sfântu Gheorghe);

– (11 ianuarie) UVG ICIM Arad – CS Universitatea Alba Iulia (se joacă la Arad); în tur, Universitatea Alba Iulia – ICIM Arad 77:72.