Sport

Baschet – etapa 18 – Vedetele din Sf. Gheorghe s-au impus la Alexandria!

bct 2Atmosferă de mare meci sâmbătă seara în Sala Polivalentă din Alexandria, unde s-a jucat super-meciul BC-CST v. Sepsi Sf. Gheorghe, din cadrul etapei a 18-a. În fața unei săli pline (peste 800 de spectatori au fost prezenți în tribună), cele două echipe au arătat un baschet de calitate, în care liderul, Sepsi, a fost vioara-ntâi, în primul sfert, după care alexăndrencele au echilibrat disputa. Până la pauză, diferența pe tabelă a rămas de 22 de puncte pentru echipa lui Zoran Mikes, dar era greu de crezut că gazdele pot întorce rezultatul. În repriza secundă, alexăndrencele încep mai bine, reduc din diferență, însă ultimele trei minute din sfertul trei aveau să fie dominat de echipa din Covasna, care s-a distanțat decisiv. Ultimele minute ale jocului au punctat pentru statistică și pentru impresia lăsată de gazde, care n-au renunțat la luptă. Totuși, multe din jucătoarele lui Piperea au prins o zi mai slabă, prestația modestă fiind speculată de agresiva echipă oaspete. Care Sepsi a demonstrat că merită să se lupte cu șanse reale la titlu, deoarece are un lot în care vedetele fac legea, demonstrează forță și o agresivitate deosebite .

“Consider că a fost un joc bun, știam că la Alexandria este greu, dar fetele au abordat serios jocul, ne-am distanțat în primul sfert și cred că am câștigat pe merit. Echipa din Alexandria a arătat că este o echipă incomodă, ne-a pus probleme, cum ne așteptam. Până la titlu mai este mult, mai este și play-off-ul, sunt patru-cinci echipe care pot să pună probleme” – Istvan Rusz, manager Sepsi SIC Sf. Gheorghe

“Echipa din Sfântu Gheorghe a arătat că este o echipă care se bate la primele două locuri, a început mai bine, dar noi ne-am revenit. Important este că am arătat ca o echipă și nu ne-am dat resemnat, am jucat până la final” – Alina Chivu, jucătoare BC-CST Alexandria

Atmosferă de mare derbi în sală

Prezența celor 30 de membri ai galeriei venită de la Sf. Gheorghe, a fost ca de fiecare dată o pată de culoare asupra jocului disputat sâmbătă seara, în Polivalentă. Ca de obicei foarte zgomotoasă, dar și neobosită, galeria oaspeților a fost întâmpinată de o mobilizare suplimentară a publicului din Alexandria, care a venit în număr mai mare ca de obicei în sală (peste 800 de spectatori). Interesant a fost că s-a fluturat tricolorul României, iar galeria oaspeților a fost acoperită de multe ori de localnici, în cea mai spectaculoasă atmosferă din ultimii ani la jocurile de baschet.

• BCT-CST Alexandria – Sepsi Sfântu Gheorghe 57-72 (10-32, 16-16, 15-17, 16-7); pentru BCT-CST au jucat: R. Coffey, S. Arnold (8), M. Stroman (21), A. Șipoș (2), S. Miteva (5), A. Chivu (14), V. Voicu (2), A. Webb (5). Pentru Sepsi au marcat S. Murphy (21), J. Jeffery (16), T. Harrison (13), F. Pacălău (8), D. Marshal (8), A. Pârâu (6).