Sport

Baschet, Cupa României – CSB Alexandria se califică pentru Final Four Cupa României!

Unul din obiectivele importante stabilite de CS Baschet Teleorman Alexandria în acest sezon, calificarea la turneul final – Final Four – Cupa României, a fost atins; dubla victorie din disputa cu CS Municipal Satu Mare (82-51, 79-53) a asigurat echipei pregătite de Mădălin Piperea prezenţa în primele patru echipe ale competiţiei. Cu prilejul celor două jocuri care s-au disputat joi şi vineri la Sala Sporturilor din Alexandria, publicul local a putut vedea la lucru actualul lot al echipei alexăndrene, dar şi forţa echipei pregătite de Mădălin Piperea pentru returul de campionat, care va debuta în această săptămână.

Despre cele două jocuri n-ar fi multe lucruri de spus; gazdele, care au un lot mai numeros decât în sezonul precedent, prin venirea americancei Shanita Arnold, au început mai ezitant primul meci, însă în următoarele sferturi s-au desprins decisiv de adversare. Şi, deşi în primele 10 minute echipa din Satu Mare a condus la 3 puncte diferenţă, manşa întâi a sfertului de finală s-a încheiat cu 31 de puncte diferenţă în favoarea gazdelor.

Meciul secund, disputat vineri, de la ora prânzului, a fost unul mult mai convingător al gazdelor; acestea au început foarte decis şi la pauză aveau un avans liniştitor, de 17 puncte, astfel că miza calificării fusese deja risipită. Până la final, scorul a mai crescut puţin în favoarea gazdelor, iar la capătil celor două manşe se poate spune că echipa din Alexandria a “liniştit” definitiv adversarele din Satu Mare, cu o victorie la 57 de puncte diferenţă, la general!

“Suntem mulţumite că ne-am atins primul obiectiv al sezonului, calificarea la turneul final al Cupei României, acolo sperăm măcar să obţinem o clasare pe podium!” – Viorela Voicu (căpitan CSBT Alexandria)

“O victorie logică a echipei din Alexandria, a meritat calificarea, are un lot mai numeros şi cred că va avea un cuvânt important în campionat. Totuşi, un gust amar mi-a lăsat arbitrajul din prima zi, câteodată arbitrii îşi bat joc de baschet şi nu cred că merităm acest lucru” – Petru Eleş (antrenor CSM Satu Mare).

Sferturi de finală, Cupa României:

– CSBT Alexandria – CSM Satu Mare 2-0; în primul joc, disputat joi (9 ianuarie), scorul a fost 82:51 (19-22, 19-12, 20-7, 24-10); pentru CS Baschet Alexandria au jucat: A. Graham (5), T. Principe (21), A. Şipoş (13), V. Voicu (18), A. Smith (7), A. Chivu (7), K. Patrick (6), S. Arnold (3), A. Ştefan (2), R. Alecu, C. Teodorescu, A. Podar. Pentru CSM Satu Mare punctele au fost înscrise de A. Orosz (17), K. Jones (9), T. Wampler (8), R. Laza (6), M. Ivan (6), M. Adi (5).

În jocul doi (disputat vineri, 10 ianuarie), scorul a fost 79:53 (22-6, 20-19, 15-16, 22-12); pentru CS Baschet Alexandria au jucat A. Graham (12), T. Principe (8), A. Şipoş (20), V. Voicu, A. Smith (10), A. Ştefan (4), S. Arnold (9), A. Chivu (10), R. Alecu (2), K. Patrick (4), C. Teodorescu, A. Podar. Pentru echipa din Satu Mare au marcat T. Wampler (17), K. Jones (12), R. Laza (7), A. Nagy (4), M. Ivan (4), B. Voica (3), C. Cutaş (2), M. Adi (2), A. Orosz (2).